Відкритий урок.Українська література.9-Б клас

Тема. Життя і творчість, морально-етичні ідеали філософа, просвітителя й поета Г. С. Сковороди.

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю видатного письменника, допомогти усвідомити ідейно-художні особливості його творів; розвивати навички роботи з підручником, виразного читання творів давньої літератури, їх аналізу, висловлювання власної думки щодо прочитаного; виховувати прагнення до самопізнання та самовиховання відповідно до загальноприйнятих морально-етичних норм.

                                                      Хід уроку

1. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Багата та земля, що народжує філософів і поетів. Саме такою є Полтавщина, яка дала стільки талантів! А один із найвизначніших серед них — Григорій Савич Сковорода.Його ідеї сягають такої глибини мудрості, до якої не дійшов ніхто інший!

2. Оголошення теми й мети уроку

 Пройти стежками майстерної поетичної думки Григорія Савича Сковороди -такою буде мета сьогоднішнього уроку.

3.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Слово вчителя.

Про Григорія Савича Сковороду існує безліч легенд і переказів, його мудрими висловами і дотепер захоплюється увесь світ. А почнемо ми з кінця. Помираючи, Сковорода заповідав написати на своїй могилі: «Мир ловил меня, но не поймал». Він точно передбачив день свого переходу в інше життя, і щоб не завдати нікому клопоту, сам вирив собі могилу, перевдягнувся і заснув вічним сном зі спокійним мудрим виразом на чолі.Хто ж він, Григорій Савич Сковорода, чому світ його ловив, та не спіймав, чому й через 293рокидля нас він залишається сучасником?

2.Перегляд відео»Обличчя української історії.Г.Сковорода».

3.Інсценівка.

4.Слово вчителя.

  За життя Григорій Сковорода  зажив славине тількимандрівного учителя,народного мудреця, просвітителя,а й філософа.

Ми заговорили про філософію. А що таке філософія, що вона вивчає?

5.Робота в зошитах(учні записують визначення).

(Грецьке слово «філософія» означає любов до мудрості, ця наука шукає шляхи, як пізнати світ і людське буття, намагається встановити взаємозв’язок усіх речей, усього, що існує, щоб дати загальний погляд на світ.)

 6.Слово вчителя.

Сковорода вважав, що саме філософія допомагає людині вийти з найскладнішого становища в житті.

— Ось ви незабаром закінчуєте школу. Перед вами, мабуть, уже зараз стоїть питання: ким бути, який шлях обрати в житті, як правильно визначити майбутню професію, щоб потім не жалкувати все життя.

І відповідь можна пошукати саме у творах Григорія Савича Сковороди. Звернімося до філософського трактату «Алфавіт, або Буквар світу», зокрема до «Байки про котів».

4. Коментоване читання «Байки про котів». Евристична бесіда.

— Яким, на вашу думку, є прихований зміст байки, що означає «робити те, що дано нам природою»? Чи згодні ви з цією думкою?Втрактаті Сковороди говориться: «багато хто, потоптавши природу, вибирає для себе ремесло наймодніше і найприбутковіше, але цим вони лише ошукують себе… Багатством живиться лише тіло, а душу звеселяє споріднена праця». Якою є ваша думка щодо цього?

5. Коментар учителя.Ідея «сродної праці», яку висунув більш ніж два століття тому Григорій Сковорода, здатна допомогти нам і сьогодні. І не тільки ця ідея, а й багато інших можуть стати своєрідним дороговказом — про щастя, чесність та добропорядність, самопізнання та самовдосконалення. Захоплюють поетичний світ художніх образів Сковороди, його мудрі життєві настанови, які стали афоризмами.

6.Бесіда з учнями.

  Що називається афоризмом?(учні дають визначення).

  Які афоризми Сковороди вам найбільше запам»ятались?(відповіді).

7. Закріплення знань, умінь та навичок

 Робота на дошці та в зошитах.

Створення «асоціативного куща».

• За допомогою «асоціативного куща» створіть «психологічний портрет» Г. С. Сковороди.

С — скромний, серйозний

К — кмітливий

О — освічений

В — вільнолюбний, вчитель

О — обачний

Р — розумний

О — об’єктивний

Д — допитливий

А — активний, аскетичний

8. Підбиття підсумків уроку

1.Інтерактивна вправа «Мікрофон».

 Продовжіть речення: «Г. С. Сковорода для мене постав як.» «Ідеї Сковороди здалися мені.» «Мене вразило (мені запам’яталося).»

2.Слово вчителя.

І не піймав його світ брехнею, облудністю, зрадами, честолюбством та багатством, чого поет бажає і нам.

9.Д/з. Знати біографію Сковороди,вміти розповідати про його морально-етичні ідеали.

Зимові канікули-2016.Весела вікторина про рідну Україну

   

                    

                                                               

                                                                                                    

                     

                                                                            

Україна живе у серці кожного українця: маленького хлопчика з залитої сонцем пісочниці, романтичної білявки в блакитній сукні, і серйозного дядечка з кейсом у руці. Любити, знати історію та звичаї своєї Батьківщини — святий обов’язок усіх її жителів.

Любі учні,давайте трішки пограємо та перевіримо ваші знання про нашу країну. Весела гра-вікторина про Україну— чудовий позакласний захід.

Пропоную учням гарно провести час на зимових канікулах, відповідаючи на запитання про історію, традиції та національні символи України. Я підготувала для вас,любі діти, цікавий сценарій вікторини про Україну.

                                          

Вікторина «В моєму серці Україна»

Ведучий.Добрий день вам, люди добрі,

Щиро просим до господи.

Раді вас у нас вітати,

Щастя та добра бажати!

Вчитель. Любі діти, я рада зустрічі з вами на грі-вікторині «В моєму серці Україна». Сьогодні ми поведемо розмову про найдорожче серцю кожної людини — Батьківщину. Її героїчне минуле і сучасне, її солов’їну мову та чарівну природу, народні звичаї та традиції.

Перший учень. Є багато країн на землі,

В них озера, річки і долини.

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди – Батьківщина.

Другий учень. Є багато квіток запашних,

Кожна квітка красу свою має.

Та гарніші завжди поміж них

Ті, що квітнуть у рідному краї.

Третій учень. Є багато пташок голосних,

Любі, милі нам співи пташині,

Та завжди наймилішими з них

Будуть ті, що у рідному краї.

Четвертий учень. І тому найдорожчою нам

Є і буде у кожну хвилину

Серед інших країн лиш одна –

Дорога нам усім Україна!

Продемонструють свої знання, вміння, кмітливість у грі-вікторині про Україну учні 9-Бкласу.

Гра №1 «Ну, постривай!»

Вчитель. Перший наш конкурс – продовжити прислів’я. 

Завдання:

1. Хліб, сіль їж, а… (правду ріж)

2. Слово не горобець… (вилетить не спіймаєш)

3. Друга легше знайти, ніж… (зберегти)

4.Ранні пташки росу п’ють… (а пізні сльози ллють)

5. Заліз кіт на сало і… (кричить «мало!»)

6. Праця годує а… (лінь марнує)

7. Гостре словечко… (коле сердечко)

8. Хочеш їсти калачі… (не сиди на печі)

Гра №2 Відео-гейм.

Учням демонструються зображення квітів, що вплітають в український віночок.

Ведучий. Подивіться, будь ласка, на квіти, які зображені на малюнках. Вам потрібно визначити та назвати назви рослин і розповісти легенду про одну із квітів.

                                     

Гра №3 «Крученики»

Ведучий. А зараз  пропоную позмагатися у читанні скоромовок. 

1. Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби.

2. От Кіндрат, так Кіндрат,

Зуб зламав об мармелад.

3. Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок – сорок морок.

4. Рак рачкує до крамниці,

Щоб купити рукавиці.

Гра №4 «Ти мені, я тобі»

Вчитель. А зараз пропоную позмагатися у відгадуванні загадок.

Учні по черзі загадують загадки один одному.

Ведучий. Про українців кажуть, що це народ мужній, сильний, працелюбний, співучий, жартівливий. Пожартуємо і ми.

Учні читають народні жарти, усмішки.

                                               
 
 

Гра №5 «Чомучка»

Вчитель. А зараз відгадайте питання кросворду.

Запитання до кросворду:

1. Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (Писанка)

2. Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Пасхою, як засіб від злих сил. (Верба)

3. Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)

4. Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат.(Тополя)

5. Чим прикрашають голову українські дівчата. (Вінок)

6. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник)

Гра №6 «Далі, далі, далі»

Ведучий. Вам необхідно дати якомога більше відповідей на поставлені запитання за 2 хвилини.

Запитання:

1. Яку назву мала козацька держава, створена за дніпровськими порогами? (Запорізька січ)

2. Який із найдревніших знаків є малим гербом України? (Тризуб)

3. Автор слів гімну України. (П. Чубинський)

4. Яка назва гімну України. (Ще не вмерла Україна)

5. Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)

6. Як називається основний закон України? (Конституція)

7. Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Либідь)

8. Які кольори державного прапора України? (Синій, жовтий)

9. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)

10. Назвіть велике зібрання творів Т. Шевченка. (Кобзар)

5. Назвіть композитора, який поклав вірші Чубинського, що стали гімном, на музику? (Вербицький)

6. Що означає слово «козак»? (Вільна ,незалежна людина)

Вчитель. Ось і завершилася наша вікторина про Україну. Сьогодні ми  ще раз пригадали українські звичаї і традиції, символи нашої держави. Бо знати та пам’ятати це потрібно, тому що ми  живемо в Україні, нашому рідному краї. А велика, священна і прекрасна любов до Батьківщини жила, живе і житиме в усіх чесних і щирих серцях.

Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну,

Красу її вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.

 
                                                     
 

 

 

Лист - подяка

...

Грамоти відділу освіти

...

З любов'ю до дітей

 

Людина починається з добра,
Із ласки, щирості й любові,
Із батьківської хати і двора,
Із теплоти, що є у кожнім слові.

Людина в світ приходить для добра,
Щоб в світі цім добро творити.
Вам зрозуміти, діточки, пора,
Що в серденьку з любов’ю треба жити.

Педагогічне кредо:

"Людина починається з добра.

 Добро несу.

 Добру навчаю учнів".

Візитна картка

                                      Соколова Наталія Юріївна

                                    Вчитель української мови та літератури

                     КЗО "СЗШ №29"

                   м.Дніпропетровська

   

 Успіх приходить до того,хто робить те,що найбільше любить.

 Я роблю те,що найбільше люблю-навчаю дітей.

             

Педагогічний стаж-20 років                                 

Категорія-перша